0
Your Cart
0
Your Cart

Nie je to len o kráse…

Keď sa jedná o tému tvárových a žuvacích svalov, častokrát sa skĺzne len ku jej vzťahu k atraktivite a vzhľadu tváre. 

…Uznávame, môžeme za to aj trochu sami, keďže cvičenie tvárových svalov je stále pre väčšinu ľudí neznáma téma, snažíme sa ju propagovať najmä ako nástroj na zlepšenie vzhľadu.

Efekt cvičenia tvárových svalov je však ďaleko väčší a jedná sa aj o čisto zdravotné benefity.

Spánkové Apnoe

Je to zdravotný problém, pri ktorom v spánku dochádza k pauzám počas dýchania. Vzniká, keď sa svaly v zadnej časti hrdla uvoľnia. 

U ľudí so spánkovým apnoe je bežné, že majú celkovo slabé alebo dysfunkčné svaly tváre. Ako starneme, tieto svaly strácajú silu a tón a počas spánku padajú späť do hrdla. To má za následok hlučné dýchanie a chrápanie. 

Logicky teda ich posilnenie môže len pomôcť aj keď na 100% preukázanie tohto efektu je potrebných ešte viacej štúdií.

Chrápanie

Opať problém, vznikajúci v spánku, pri prílišnej relaxácií svalov hrdla. 

U ľudí s miernym chrápaním výskum ukázal, že cvičenia tvárových svalov môže pomôcť spevniť svaly okolo dýchacích ciest, takže chrápanie nie je také časté a hlučné.

Pri ťažších prípadoch chrápania posilnenie svalov tváre nemalo daný efekt.

Prekrvenie tváre

S pribúdajúcim vekom tvár stráca pevnosť a začína ochabovať. Napriek tomu, že obsahuje viac ako 50 rôznych svalov, na rozdiel od zvyšku tela sa veľa týchto svalov používa zriedka, čo môže mať za následok ich slabé prekrvenie.

Pravidelným cvičením môžete efektívne zlepšiť krvný obeh vo viacerých oblastiach tváre a doplniť tak zásobu kyslíka vo svaloch a pokožke. 

Dobre prekrvená pleť je žiarivejšia, zdravšia a menej ochabnutá. Okrem toho pravidelné cvičenie tvárových svalov dodáva bunkám pokožky živiny efektívnejšie, čo vedie k stimulácii regenerácie kožných buniek a prevencii vrások.

Zmenšovanie priestoru pre zuby

Niekoľko štúdií vykonaných rôznymi antropológmi a výskumníkmi pri štúdiu rozdielu medzi čeľusťami ľudí v mestách a na vidieku naznačuje, že mnohé bežné ortodontické problémy, s ktorými sa stretávajú ľudia v mestských oblastiach, sú spôsobené ich modernou – mäkkou stravou. 

Tento druh stravy spôsobuje, že čeľusť je krátka a malá v porovnaní s veľkosťou zubov. To ďalej vedie k problémom s pretláčaním zubov.

Ide však o evolučné hľadisko slabých tvárových svalov, samotné začatie cvičenia napr. v dospelosti, môže len ťažko ovplyvniť veľkosť a stavbu úst. Je to však opäť dobrá ukážka ako oslabené tvárové svaly, ovplyvňujú naše zdravie.

Správne zformovanie dýchacích ciest

Dôsledky konzumácie mäkkej stravy a tým pádom slabých tvárových svalov sa neobmedzujú len na malý priestor pre zuby. Vytvára tiež zmeny v samotných kostiach tváre, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Ľudia s nesprávnym rastom čeľuste a vývinom tváre sú vystavení vysokému riziku vzniku chronických porúch spánku. Nedostatočný prísun kyslíka môže viesť k niekoľkým zdravotným problémom, ako sú chronické poruchy spánku, spomínané vyššie.

Záver

Cvičenie tvárových a žuvacích svalov nie je teda len o kráse. Dopad slabých svalov tváre je ďalekosiahly. Aj keď veľa z neželaných benefitov už nejde zvrátiť (súvisia s vývinom stavby tváre v detstve, evolučné hľadisko oslabovania tvárových svalov atď.) mal by sa aj tak každý usilovať o ich čo najväčšie posilnenie. 

Aj keď už nezvrátiš stavbu tvárových kostí, stále vieš ovplyvniť mäkké tkanivá ako svaly, ktoré dokážu zosilnieť a rásť. Konkrétne teraz myslím žuvacie. Vieš si tým pádom zlepšiť vzhľad tváre a najmä posilniť svaly, ktoré sú vďaka modernému spôsobu života stále slabšie a slabšie. 

O týchto aj ďalších aspektoch hovorí aj uznávaný vedec tu:

Zdroje:

https://www.trucaredentistry.com/blog/the-role-of-nutrition-in-facial-formation-and-breathing/
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/facial-massage-benefits
https://bmjopen.bmj.com/content/5/9/e009027
https://www.singhealth.com.sg/patient-care/conditions-treatments/myofunctional-therapy-and-nasal-breathing-exercises
http://www.bjorl.org//en-experimental-study-on-influence-facial-articulo-S180886941531377X
https://www.byrdie.com/facial-posture-7253497

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *